Nyhet

Rebel and Bird testar ny affärsmodell i takt med AI-utvecklingen

I slutet av januari berättade B3s specialistbolag Rebel and Bird att de ställer om sin affär, till ett större fokus på leverans och resultat. Sedan dess har initiativet fångat uppmärksamhet och lett till nya typer av kunddialoger. VD Jonas Elgquist berättar om hur initiativet har tagits emot.

Rebel and Bird har ställt om sin verksamhet i grunden för att integrera AI-driven agentutveckling i hela leveransen. Med strategin Agentic first, där AI-agenter är utgångspunkten, tar bolaget steget till att erbjuda en funktion som tjänst – Output-As-A-Service (OaaS). Tjänsten Rebel and Bird Agentic Services levereras till en fast månadskostnad och innebär ett helhetsåtagande. Bakgrunden är den snabba utvecklingen inom AI och hur den förändrar både arbetssätt och förväntningar.

– Jag fick en aha-upplevelse. Med de här verktygen kan jag göra saker som ingen annan kan, inte ens en erfaren senior konsult. Då började jag fundera på vem som i framtiden vill betala för det vi traditionellt har sålt, säger Jonas Elgquist, vd på Rebel and Bird.

Han beskriver det som en gradvis omställning, men säger att responsen redan har varit stor. Sedan förändringen presenterades har den fångats upp externt och blivit en ingång till fler samtal med kunder.

– Ett bra kundmöte är när vi sticker ut. Det har historiskt varit svårt i vår bransch. Idag gör Rebel and Bird det, och vi känner ett enormt intresse från de kunder vi pratar med. Vi är något på spåret, och jag tror det beror på att vi genuint tror på det vi pratar om.

Samtidigt innebär den nya inriktningen nya utmaningar. Att sälja leverans och effekt i stället för timmar kräver andra sätt att resonera kring pris och värde, både internt och tillsammans med kund. Det är fortfarande svårt att prissätta, och inte alltid självklart för kunden vad som faktiskt är värt vad.

Förändringen märks också i konsultrollen. Fokus flyttas från att producera kod till att i högre grad formulera problem, krav och lösningar.

– Koden är aldrig målet. Målet är att lösa kundernas utmaningar. Det gör vi med de verktyg som ger bäst resultat, inte de vi råkar vara mest vana vid, eller de vi historiskt sett har mest kompetens inom.

För Rebel and Bird handlar omställningen i grunden om att möta en större förändring i branschen. AI öppnar nya möjligheter att skapa affärsvärde, oavsett verksamhet.

Vi känner ett enormt intresse från de kunder vi pratar med. Vi är något på spåret, och jag tror det beror på att vi genuint tror på det vi pratar om.

Jonas elgquist, VD Rebel and Bird