B3 Consulting Group bjuder in till presentation av delårsrapport för första halvåret 2018
B3 Consulting Group AB (publ) offentliggör resultatet för januari – juni 2018, onsdagen den 22 augusti 2018 kl 08.00. Samma dag ges möjlighet att ta del av en presentation.
Onsdagen den 22 augusti kl 09.00 ges en presentation av resultatet för andra kvartalet och första halvåret 2018, via webb för investerare, analytiker och media, med VD och koncernchef Sven Uthorn samt CFO Harriet Piscator.
Webbsändningen, som även kan ses i efterhand, nås via www.b3.se/ir under rubriken ”Rapporter och presentationer”. Det finns även möjlighet att mailledes ställa frågor via webbsändningen.
Presentationen kan också nås via www.financialhearings.com
För mera information kontakta gärna:
Annette Björklund, Investor Relations, annette.bjorklund@b3.se, tel 072-7007082
B3 Consulting Group är ett av Sveriges snabbast växande konsultföretag och har idag över 500 medarbetare. Vi hjälper Sveriges främsta företag och organisationer att skapa morgondagens möjligheter med hjälp av digitalisering och verksamhetsutveckling. Vi strävar också efter att bygga upp en företagskultur som värdesätter våra olikheter, erfarenheter och gemensamma energi. Nöjda kunder tillsammans med toppresultat i Great Place To Work (GPTW) och fem DI Gasell-utmärkelser ser vi som ett kvitto på en hållbar framgångsmodell. Omsättningen 2017 uppgick till 619,7 MSEK, med ett rörelseresultat på 36,8 MSEK. Kontor finns i Stockholm, Borlänge, Gävle, Göteborg, Malmö, Sundsvall och Örebro. B3 är noterat på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.b3.se
Bifogade filer