Event
AI-agenter i Microsofts ekosystem
B3
Kostnadsfritt
Från vision till konkreta exempel och hur du kommer igång
Många organisationer ser möjligheterna med AI-agenter men kommer inte riktigt vidare. Vad krävs egentligen för att gå från intresse till en första agent i drift? Och hur säkerställer man styrning och kontroll när det inte längre handlar om en agent, utan om 50 eller 100?
På 90 minuter får du en tydlig bild av vart agentlandskapet är på väg, hur andra organisationer börjar i praktiken och hur du kan ta nästa steg i din egen verksamhet i Microsofts ekosystem.
Kort om innehållet
- Microsoft: vision och roadmap, vart agenter är på väg och hur plattformarna utvecklas
- B3: demonstration av "Inköpsagenten" och hur samma lösning kan skapa värde för medarbetare, chefer samt ekonomi och IT
- Värde och risk: vad du behöver tänka på för att komma igång och kunna skala vidare
För dig som
Det här seminariet riktar sig till dig som är beslutsfattare, till exempel CEO, CIO, CDO, verksamhetschef eller funktionschef inom IT, HR, ekonomi eller risk/compliance, i en organisation som redan använder eller funderar på att börja använda Microsofts ekosystem och plattformar.
Du vill förstå både den långsiktiga riktningen och vad som faktiskt krävs för att ta de första stegen med AI-agenter i din verksamhet, på ett tryggt och genomtänkt sätt.
Agenda
Seminariet pågår kl. 16.30–18.00 och följs av mingel med pizza och dryck för dig som vill stanna kvar.
16.00–16.30 Välkomstmingel: drop in och kaffe
16.30–17.30 Presentation: Microsoft + B3s pilotagenter + hur du kommer igång
17.30–18.00 Q&A och gemensam diskussion
18.00 Mingel med pizza och dryck
Detta event hålls även i Göteborg den 23 april, läs mer här.